2019 Winners

Po`o Wai U
Rank Name Final Time
1 Rapoza, Nicky Boy 22.750
2 Jose, Hammah 24.750
3 Aguiar, Shawn 26.000
4 Joseph, Westin 27.530
5 Kaapana, Cowboy 28.530
Dummy Roping
Rank Name Final Time
1 Arruda, Bulla 4.190
2 Cypriano, Hailey 6.470
3 Miranda, Marley 7.380
4 Tisalona-Benevides, Peyton 12.910
5 Rojas-Mendoza, Daeston 14.100

Wahine Barrels  RESULTS

Draw # Name 1st go 2nd Go 3rd Go
1 Hamilton, Kalysa 17.94 17.28 36.79
2 Andrade, Lenaia 17.91 17.75 36.87
3 Brenneman, Nahea 18.13 17.78 35.91
4 Bergin, Lori 18.06 18.88 36.94
5 Valencia, Jerikah 17.87 22.35 40.22





Youth Barrels

Place Name 1st go 2nd go 3rd go Average
1 Flores, Addie 21.38 20.94 20.35 62.67
2 Gouveia, Hilina`i 23.5 20.66 18.91 63.07
3 Arruda, Leiana 21.09 20.44 24.84 66.37
4 Miranda, Lucia 29.41 27.72 24.78 81.91
5 Souza, Te`ani 34.34 29.82 27.37 91.53
Kane-Wahine Ribbon Mugging
Rank Name Final Time
1 Andrade, Lenaia 16.970

Brenneman, Kaili
2 Jose, Justin 21.440

Andrade, Lenaia
3 Jose, Justin 24.970

Jose, Jessica
4 Bautista, Halia 28.310

Kalawaia, Trisyn
5 Kalawaia, Trisyn 31.190

Benevides, Shannon
Sheep Riding
Rank Name Score
1 Mandaloniz, Colty Boy 56.000
2 Publico, Isaiah 55.000
3 Brown, Tayzlie 49.000
4 Kekoa, Khyrie-Lynn 45.000
4 Martinez, Lawai`a 45.000

Youth Team Roping

Place Name 1st GO SHORT Average
1 Joseph, Westin



Higa, Eli 10.63 4.96 15.59
2 Menino, Zayven      
  Aku, Clancy 6.81 11.06 17.87
3 Joseph, Westin 13.44 5.06 18.50

Manuel, Bobby Boy
4 Higa, Eli     20.06
  Kalawaia, Trisyn 12 8.06
5 Medeiros, Kelvin 11.00 14.84 25.84

Andrade, Lenaia

Wahine Breakaway Results

Place Name 1st Go 2nd Go 3rd Go Average
1 Valencia, Jerikah 2.31 7.12 2.32 11.75
2 Hamilton, Kalysa 10.72 4.63 9.53 24.88
3 Andrade, Lenaia 12.93 10.71 4.66 28.3
4 Brenneman, Nahea 7.47 12.47 12.91 32.85







Steer Wrestling Results

Place Name  1st GO 2nd GO 3rd GO Average
1 Joseph, Westin NT 9.07 8.78 17.85
2 Kalawaia, Trisyn 9.1 NT 8.78 17.88

Open Team Roping RESULTS

Place Name 1st Go Time Time/Score Average
1 Awa, Ethan 6.85 5.68 12.53
Awa, Chris
2 Cypriano, Jordan 6.28 7.25 13.53
De Reis, Kevin
3 Kauai, Ty 8.53 7.22 15.75
Awa, Ethan
4 Bugado, Brian 10.38 5.43 15.81
Aguiar, Shawn
5 Joseph, Westin 10.81 5.03 15.84
Sanborn, Ryan
Junior Bull Riding
Rank Name Score
1 Higa, Eli 65.000
Double Mugging
Rank Name Final Time
1 Jose, Justin 25.840

Brenneman, Kaili
2 Brenneman, Kaili 31.000

Jose, Hammah
3 Troche, John 32.130

Joseph, Danny
4 Acia, Migo 39.370

Joseph, Westin
5 Aiwohi, Koa 47.210

Wilbur, Rusty

Century Team Roping RESULTS

Place Name 1st Go Time Short Average
1 Tolentino, Boo Boo 7.62 7.84 15.46
Cruz, Chu Chu
2 Poouahi, Hans 5.66 11.25 16.91
Tolentino, Boo Boo
3 Wilbur, Rodney 8.62 8.47 17.09
Manuel, Bob
4 Valencia, Eric 7.82 13.34 21.16
Cheek, Mike
5 Fitzgerald, John 18.91 8.54 27.45
Gomes, Butch

Tie Down Roping Results


Place Name 1st Go 2nd Go 3rd Go Average
1 Joseph, Westin 37.43 47.84 42.84 128.11
2 Kalawaia, Trisyn 85.37 83.19 43.34 211.9
Wahine Calf Mugging Go 3
Rank Name Final Time
1 Brenneman, Nahea 47.000

Benevides, Shannon
2 Hanoa, Kassey 76.820

Akana, McKella
Bull Riding
Rank Name Score
1 Miranda, Chance 68.000